Dead heat in fiercely-competitive championships

Latest sport news from the Suffolk Free Press, suffolkfreepress.co.uk, @sfpsudbury on Twitter
Latest sport news from the Suffolk Free Press, suffolkfreepress.co.uk, @sfpsudbury on Twitter
0
Have your say

Sudbury and District Swimming Club’s 2014 Club Championships ended with fierce competition last Wednesday, with the 13 and 14-year-old boys seeing a dead heat in the 50m fly.

Harry Moye and Orion Nichol traded first and second places throughout, both finishing with seven outright wins each and a dead heat in the 50m fly.

Alfie Lawrence was third in 11 events, with personal bests (pbs) in all but one.

Nathan Alexander took two third places — both pbs — while Scott Bird, in his last championships with club, took first place in the 200m breaststroke and recorded three new pbs.

Dual member Lana Mo returned from Plymouth for the week and was one of only four swimmers to compete in every event, with pbs in six of the 13 and 14-year-old girls events.

She will be travelling to Sheffield at the end of the month to compete in the National Age Group Championships in 100m and 200m breaststroke.

Georgie Hodgson won all six freestyle events, two backstroke races, three butterfly competitions and the 100m individual medley (IM).

Maria Grumann won the 50m breaststroke, Molly Roberts the 100m backstroke and 200m IM and Esther Gray the 100m breaststroke.

Laurence Chalk — in the 15 and 16-year-old boys — won nine events, Sam Clark recorded four pbs on his way to three firsts and seven seconds, Harry Harman won the 200m breaststroke as part of six medals he picked up and Kalum Brooker recorded three pbs on his way to three medals.

Matthew Chambers, who set four pbs, won the 200m backstroke.

Olivia Sherred won 14 of the 18 events in the 15 and 16-year-old girls’ age group and was second in the other four.

Redgi Keeble-Bradford took top spot in the 50m freestyle, 50m butterfly and 100m IM in pbs, while Lydia Bingham was victorious in the 50m breaststroke.

Sophia Bingham and 
Danielle Grumann earned two second places, Gemma Rides was runner-up in the 200m freestyle and Rebecca Robertson second in three events and third in three more.

Christopher Greenhalgh won 13 of the 18 events for 17 and 18-year-old boys and was second in his remaining five, while the other five gold medals went to Nick Robertson, who earned nine silver medals as well.

Ryan Alexander picked up three silver medals and Connor Hume two.

Ella Rides and Fran King split the gold medals in the 17 and 18-year-old girls’ category.

In the category for men swimmers aged 25 or more, Stuart Beal-Collins won six gold medals, Tom Williams three, Graham King two, Aaron Noble the 200m breaststroke and Stuart McLellan the 1,500m freestyle.

Open water swimmer Shaun Boldock earned two silver medals in the pool. Terry Mansi was second to McLellan in the 1,500m freestyle.

Sarah Clarke won all nine of her events in the category for women aged 25 or more.

Sharon McLellan won the 1,500m freestyle from Sue Moye, who finished runner-up in the 800m freestyle, which was won by Sue Hodgson.

Suzanne Frost was first in three events.