CRICKET ROUND-UP: Fourth defeat in a row for Haverhill

ANOTHER DEFEAT: Daniel Pass goes in hunt of wickets as Haverhill lose again.
ANOTHER DEFEAT: Daniel Pass goes in hunt of wickets as Haverhill lose again.

Haverhill’s losing run of form in the Marshall Hatchick Two Counties Championship Division One extended to four matches after their encounter with high-flying Wivenhoe on Saturday.

It was the away side’s overseas player Jonty Rushton that made much of the difference as he scored a century to help Wivenhoe post 294-7.

In reply, Haverhill skipper Adam Dellar racked up another half-century, but his team could only muster 179-6 as the Essex outfit ran out victors by 115 runs.

Elsewhere in the division, Steve Taylor produced a knock of 96 runs as Mildenhall remained top thanks to a six-wicket win away at Hadleigh.

There was also a victory for Worlington, who eased to a 114-run triumph at the expense of Halstead.

In the Gibbs Denley East Anglian Premier League, Bury drew with Copdock, while the fixtures involving Woolpit and Sudbury were abandoned due to the rain.

Diss lost by 83 runs to Downham in the Dipple and Conway Opticians Norfolk Cricket Alliance Premier Division, but there was better news for Garboldisham as they came out on top against North Runcton.

However, Old Buckenham’s clash with Brooke fell victim to the wet conditions.

RESULTS: June 18

EAST ANGLIAN PREMIER LEAGUE

Burwell (0) 90 all out in 42.5 overs (P Bradshaw 4-29) lost to Vauxhall Mallards (25) 91-1 in 10.4 overs by 9 wickets.

Copdock & Old Ipswichian (17) 261 all out in 54.1 overs (D Botha 114, M Comber 5-67) drew with Bury St Edmunds (13) 251-8 in 57 overs (C Taylor 97, J Beaumont 4-37).

Great Witchingham v Woolpit cancelled without a ball being bowled, both sides receive 7 points.

Horsford v Sudbury cancelled without a ball being bowled, both sides receive 7 points.

TWO COUNTIES CHAMPIONSHIP

*home team

Division One: *Hadleigh (6) 190-7, lost to Mildenhall (18) 191-4 by 6 wickets.

Worlington (20) 208-6, beat *Halstead (3) 94 by 114 runs.

Wivenhoe (18) 294-7, beat *Haverhill (7) 179-6 by 115 runs.

Division Two: Exning (1) 91, lost to *Long Melford (20) 92-3 by 7 wickets.

*Mildenhall II (20) 146-8, beat Lakenheath (6) 145 by 1 run.

Division Three: Brightlingsea (4) 171-4, lost to *Brockley (17) 172-3 by 7 wickets.

Coggeshall II (6) v Tuddenham (6) cancelled.

Halstead II (20) 188-7, beat *Sudbury II (4) 119 by 69 runs.

Haverhill II (4) 159-7, lost to *Woolpit II (18) 160-2 by 8 wickets.

Division Four: *Bury St Edmunds II (20) 156, beat Hadleigh II (7) 144 by 12 runs.

*Felixstowe & C (3) 103, lost to Mildenhall III (20) 109-5 by 5 wickets (80 overs).

*Needham Market (3) 106, lost to Walsham le Willows (20) 109-5 by 5 wickets (80 overs).

Division Five: *Kesgrave (18) 250-8, beat Bury St Edmunds III (5) 117-7 by 133 runs.

*Nowton (17) 153, beat Ipswich II (8) 135-5 by 18 runs (60 over match).

Earl Stonham (20) 178-6, beat *Worlington II (4) 114 by 64 runs.

Division Six: Felixstowe & C II (20) beat Long Melford II (0) by concession.

Stowmarket (20) 170-4, beat *West Mersea (3) 108 by 62 runs.

Division Seven: Brantham (6) v Stowupland (6) cancelled.

Ipswich III (6) v Sudbury III (6) cancelled.

Worlingworth (3) 140-8, lost to *Mildenhall IV (19) 145-3 by 7 wickets.

Halstead III (2) 124, lost to *Woolpit III (20) 125-2 by 8 wickets.

Division Eight: Battisford (19) 251-7, beat *Abberton (7) 184-8 by 67 runs.

Coggeshall III (6) v Elveden (6) cancelled.

Division Nine South: Eight Ash Green II (6) v Boxted (6) cancelled.

Division Nine West: *Exning II (2) 99, lost to Lakenheath II (20) 100-5 by 5 wickets.

Eye & District (6) v Stowmarket II (6) cancelled.

Stradbroke Vikings (6) v Bardwell (6) cancelled.

Ladies Challenge: Thriplow NCI v Mildenhall result not received.

Ladies T20: Frinton v Bury St Edmunds postponed.

NORFOLK ALLIANCE

Premier Division: Diss 159-9 lost to Downham Town 242-4.

North Runcton 134-10 lost to Garboldisham 157-10.

Old Buckenham v Brooke abandoned.

Division One: Norwich II v Topcroft abandoned.

Stow 180-7 beat Thetford Town 179-10.

Division Three: Acle II 229-6 beat Old Buckenham II 85-10.

Mundford 56-5 beat Bungay 55-10.

Division Four: Garboldisham II v Norwich III abandoned.

Division Six: Bradfield II v Diss II cancelled.

Topcroft II 86-10 lost to Hales & Loddon 181-3.