CRICKET ROUND-UP: Bragging rights go to Sudbury

DERBY TRIUMPH: Sudbury players celebrate taking Mark Nunn's wicket during their big win over rivals Bury St Edmunds. Picture: Tudor Morgan-Owen
DERBY TRIUMPH: Sudbury players celebrate taking Mark Nunn's wicket during their big win over rivals Bury St Edmunds. Picture: Tudor Morgan-Owen

The A134 derby spoils went the way of the hosts as Sudbury recorded a six-wicket victory over rivals Bury St Edmunds at Friars Street on Saturday afternoon.

Visiting captain Michael Comber won the toss and elected to bat first, but it proved to be the wrong decision as none of the Bury batsmen occupied the crease for too long.

Mark Nunn top-scored with 26, while the team was eventually bowled out inside 35 overs for just 103 runs.

Bury-born James Poulson was the pick of the Sudbury bowlers, ending the innings with figures of 5-32.

In reply, ex-Bury batsman Tom Huggins set the tone with a knock of 49 before his wicket was snared by Sean Park.

However, it still provided the hosts with a platform to go on and win the Gibbs Denley East Anglian Premier Cricket League contest for the loss of just four wickets.

Elsewhere in the division, Burwell lost by 104 runs to Frinton-on-Sea, while Woolpit drew with Vauxhall Mallards.

In the Marshall Hatchick Two Counties Championship Division One, Mildenhall’s winning start to the new season came to an end at the hands of Wivenhoe.

The in-form Steve Taylor scored 49, but it was not enough to prevent his side from slipping to a 69-run defeat.

There was more positive news for Hadleigh, Halstead and Haverhill as they defeated Braintree, Copford and Mistley respectively.

But, Worlington could not make it a quartet of triumphs as they were defeated by four wickets against Frinton II.

Across the border, Diss, Old Buckenham and Garboldisham all picked up victories in the Dipple and Conway Opticians Norfolk Cricket Alliance League,

EAST ANGLIAN PREMIER LEAGUE

Frinton-on-sea 212 all out in 57.3 overs (K Young 91) beat Burwell 108 all out in 40.3 overs (H Nightingale 5-24) by 104 runs.

Bury St Edmunds 103 all out in 34.5 overs (J Poulson 5-32) lost to Sudbury 107-4 in 19.4 overs by 6 wickets.

Vauxhall Mallards 275-6 Dec in 63 (D Conway 100no, L Caswell 50) drew with Woolpit 177-8 in 62 overs (M Rippon 90).

TWO COUNTIES CHAMPIONSHIP

*home team

Division One: Worlington (6) 160, lost to *Frinton II (20) 165-6 by 4 wickets.

Braintree (6) 233-7, lost to *Hadleigh (18) 235-3 by 7 wickets.

Copford (3) 147, lost to *Halstead (20) 151-2 by 8 wickets.

Wivenhoe (19) 262-8, beat *Mildenhall (8) 193-8 by 69 runs.

*Mistley (7) 170, lost to Haverhill (20) 173-9 by 1 wicket.

Division Two: Lakenheath (7) 206-8, lost to *Clacton (19) 210-4 by 6 wickets.

Exning (6) 182, lost to *Dunmow (20) 185-4 by 6 wickets.

Mildenhall II (20) 284-5, beat *Easton (4) 144 by 140 runs.

*Ipswich (8) 182-7, lost to Long Melford (18) 183-8 by 8 wickets.

Ipswich & ES (7) 205, lost to *Maldon (20) 206-4 by 6 wickets.

Division Three: *Haverhill II (5) 175, lost to Tuddenham (20) 176-3 by 7 wickets.

Brockley (20) 197-8, beat *Kelvedon & F (8) 183 by 14 runs.

Sudbury II (20) 293-3, beat *Little Bardfield V (4) 151 by 142 runs.

Halstead II (3) 157-9, lost to *Mistley II (19) 159-1 by 9 wickets.

Brightlingsea (6) 192, lost to *Woolpit II (20) 193-5 by 5 wickets.

Division Four: *Needham Market (7) 183-9, lost to Bury St Edmunds II (19) 184-7 by 3 wickets.

*Walsham le Willows (7) 227-4, lost to Woodbridge & OW (17) 231-4 by 6 wickets.

Hadleigh II (5) 139, lost to *Wivenhoe II (20) 140-7 by 3 wickets.

*Yoxford (20) 199-4, beat Mildenhall III (5) 152 by 47 runs.

Division Five: *Eight Ash Green (20) 263-7, beat Bury St Edmunds III (3) 96 by 167 runs.

*Harwich & D (20) 93, beat Earl Stonham (5) 83 by 10 runs.

*Nacton (18) 276-6, beat Nowton (7) 176-7 by 100 runs.

*Worlington II (5) 175-8, lost to Maldon II (19) 179-3 by 7 wickets.

Division Six: West Mersea (8) 195-9, lost to *Long Melford II (19) 196-9 by 1 wicket.

*Stowmarket (20) 200-9, beat West Bergholt (8) 189 by 11 runs.

Division Seven: Worlingworth (20) 270-9, beat *Brantham (5) 103 by 167 runs.

*Ipswich III (2) 135, lost to Stowupland (20) 136-0 by 10 wickets.

East Bergholt II (0) 95, lost to *Mildenhall IV (20) 96-1 by 9 wickets.

Halstead III (4) 174, lost to *Sudbury III (20) 176-3 by 7 wickets.

*Woolpit III (6) 206-4, lost to Tendring (17) 208-3 by 7 wickets.

Division Eight: *Battisford (20) 263-8, beat Maldon III (4) 74 by 189 runs.

Frinton III (20) beat Elveden (0) by concession.

Division Nine South: *Maldon IV (20) 177-9, beat Boxted (4) 91 by 86 runs.

Division Nine West: *Bury St Edmunds IV (6) 146, lost to Stowmarket II (20) 150-8 by 2 wickets.

*Exning II (20) 118, beat Bardwell (6) 116 by 2 runs.

Eye & District (5) 190-6, lost to *Lakenheath II (18) 191-2 by 8 wickets.

Brockley II (6) 148-9, lost to *Nowton II (19) 152-8 by 2 wickets.

Sunday

Ladies Challenge: *Ipswich (17) 147-4, beat Mildenhall (5) 112-5 by 35 runs.

*Woolpit (6) 172-3, lost to Easton (16) 173-3 by 7 wickets.

Ladies T20: Felixstowe (18) 96-7, beat *Bury St Edmunds (3) 49-6 by 47 runs.

Battisford (1) 79-5, lost to *Copdock & OI (17) 80-1 by 9 wickets.

NORFOLK ALLIANCE

Premier Division: Fakenham 170-10 lost to Garboldisham 249-8.

Old Buckenham 148-10 beat Downham Town 133-10.

Swardeston II 231-7 lost to Diss 233-6.

Division One: Dereham 155-10 lost to Topcroft 201-8.

Division Three: Great Melton 246-7 lost to Old Buckenham II 248-4.

Division Four: Garboldisham II 266-7 beat Martham 103-10.

Division Six: Bradfield II 134-10 lost to Thetford Town A 137-3.

Diss II 200-7 beat Horsford III 169-10.

Topcroft II 231-6 lost to Happisburgh 335-5.